ارزش واقعی انسان به چیست ؟

علامه محمد تقی جعفری رحمت الله علیه می‌گفتند:


برخی از جامعه شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع این بود:

«ارزش واقعی انسان به چیست».


برای سنجش ارزش بسیاری از موجودات، معیار خاصی داریم. مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیار ارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه آن است؛ اما معیار ارزش انسان‌ها در چیست.

هر کدام از جامعه‌شناسان، سخنانی گفته و معیارهای خاصی ارایه دادند.

هنگامی که نوبت به بنده رسید، گفتم :

اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.

کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است.

اما کسی که عشقش خدای متعال است، ارزشش به اندازه خداست.

علامه فرمودند:

من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناسان سخنان من را شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.

هنگامی که تشویق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان، این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی ـ علیه‌السلام ـ است.

آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند:

«قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ»؛

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌دارد».وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی ـ علیه‌‌السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.

حضرت علامه در ادامه می‌گفتند:

عشق حلال به این است که انسان (مثلا) عاشق پنجاه میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگویند: «آی پنجاه میلیونی!»، چقدر بدش می‌آید؟ در واقع می‌فهمد که این حرف توهین در حق اوست.

حالا که تکلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد، ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چقدر پست و بی‌‌ارزش است!

اینجاست که ارزش و مفهوم «ثارالله» معلوم می‌‌شود.

ثارالله اضافه تشریفی است؛ خونی که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پیدا کرده که فقط با معیارهای الهی قابل ارزش‌گذاری است و ارزش آن به اندازه خدای متعال است .

برای شادی روح علامه جعفری صلوات

/ 6 نظر / 23 بازدید
صبرا

«قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ»؛ «ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌دارد». بسیار عالی ... همین حدیث من را بس است !

بدبخت

کاش نام مارو اضافه تشریفی کنن به نام اهل بیت!! [ناراحت]!! ایشالا بشیم کنیز اهل بیت!!!

خانم

عالی بودمثل سایر مطالب وبلاگتون

دووراندیش

با سلام عزاداریهاتوون قبوول باشه انشاالله بسیار بسیار عالی بوود... شما میدوونید اگر بنده بخوام دنبال جامعه شناسی اسلامی باشم باید سراغ چه منابعی برم یا به دنبال تالیفات کدام اساتید؟ اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم با مطلبی تحت عنوان "نه دی 1390 مشتی بر پیکره ی جریان انحرافی" به رووزم التماس دعا

سیدفواد

سلام همسنگر مطلب زیبایی رو از اوردین...احسنت ...این واقعیته که در ان دنیا هر کسی با هر چیزی که دوست داره محشور میشه... کجاست جای تو در جمله زمان که هنوز... که پیش از این ، که هم اکنون ، که بعد از آن ، که هنوز؟ چقدر دلخورم از این جهان بی موعود از این زمین که پیاپی...و آسمان که هنوز... جهان ، سه نقطه پوچی ست خالی از نامت پر از ((همیشه همینطور)) از ((همان که هنوز)) همه پناه گرفتند در پی((هرگز)) وپشت هیچ نشستند از این گمان که ((هنوز)) اللهم عجل لولیک الفرج...

جهان نیوز

با سلام مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی جهان در بخش وبلاگ ها منتشر شد. با تشکر