امروز ... قحطی عشق ... !

اوایل دهه شصت نوجوانی بیش نبودم، اما خوب به خاطردارم آن روزهایی را که تنها شامپوی موجود، شامپوی خمره ایی زرد رنگ داروگر بود. تازه آن را هم باید از مسجد محل تهیه می کردیم و اگر شانس یارمان بود و از همان شامپو ها یک عدد صورتی رنگش که رایحه سیب داشت گیرمان می آمد حسابی کیف می کردیم.

سس مایونز کالایی لوکس به حساب می آمد و ویفر شکلاتی یام یام تنها دلخوشی کودکی بود.

صف های طولانی در نیمه شب سرد زمستان برای 20 لیتر نفت، بگو مگو ها سر کپسول گاز که با کامیون در محله ها توزیع می شد، خالی کردن گازوئیل با ترس و لرز در نیمه های شب. روغن، برنج و پودر لباسشویی جیره بندی بود،نبود پتو در بازار خانواده تازه عروسان را برای تهیه جهیزیه به دردسر می انداخت و پو شیدن کفش آدیداس یک رویا بود.

همه اینها بود، بمب هم بود و موشک و شهید و ...


اما کسی از قحطی صحبت نمی کرد!یادم هست با تمام فشارها وقتی وانت ارتشی برای جمع آوری کمک های مردمی وارد کوچه می شد بسته های مواد غذایی، لباس و پتو از تمام خانه ها سرازیر بود.

همسایه ها از حال هم با خبر بودند، لبخند بود، مهربانی بود، خب درد هم بود.

امروز اما فروشگاه های مملو از اجناس لوکس خارجی در هر محله و گوشه کناری به چشم می خورند و هرچه بخواهید و نخواهید در آنها هست. از انواع شکلات و تنقلات گرفته تا صابون و شامپوی خارجی، لباس و لوازم آرایش تا موبایل و تبلت، داروهای لاغری تا صندلی های ماساژور، نوشابه انرژی زا تا بستنی با روکش طلا، رینگ اسپرت تا...

و حال با تن های فربه، تکیه زده بر صندلی ها نرم اتومبیل های گرانقیمت از شنیدن کلمه قحطی به لرزه افتاده به سوی بازارها هجوم می بریم.

مبادا تی شرت بنتون گیرمان نیاید! مبادا زیتون مدیترانه ایی نایاب شود!  اشتهایمان برای مصرف، تجمل، پز دادن و له کردن دیگران سیری ناپذیر شده است.


ورشکسته شدن انتشارت، بی سوادی دانشجوهامان، بی سوادی استادها، عقب افتادگی در علم و فرهنگ و هنرو ... برایمان مهم نیست ولی از گران شدن ادکلن مورد علاقه مان سخت نگرانیم! ... 

 

می شود کتابها نوشت...

خلاصه اینکه این روزها لبخند جایش را به پرخاش داده و مهربانی به خشم.

هرکس تنها به فکر خویش است به فکر تن خویش!

قحطی امروز قحطی انسانیت است

قحطی همدلی

قحطی عشق

/ 5 نظر / 98 بازدید
فدا

واقعا!!! همه میگن قحطیه ولی وقتی تو کوچه و خیابون و بازار قدم میزاری... همه دستهاشون پر از کالا و جنس های جور واجور... که بخواهی دقت کنی شاید بیشتر از یکدونه از اینهمه کالا ضروری نباشه....

فدا

لاريجاني نه براي قم خوبه نه هيچ شهر ديگه!!! چه ربط به اين داره كه قم شهر روحاني و فضلاست ؟؟ لاريجاني سياستمداريش خيلي قويه ولي چه بدرد ميخوره وقتي خطش صحيح نيست!!!

انسیه حیدری

سلام علیکم بسیار تصویری بود از پر شدن بشکه نفت گوشه حیاط و بی نفت یادم افتاد تا .....دعوای صف سیگار که منجر به کشته شدن یه پیرزن شد بااجازه لینک این مطلب شما را در وبلاگ شخصیم می گذارم http://n30h.blogfa.com/

(m)

سلام چه پست قشنگی ادم به فکر فرو میره که چرا؟ چرا همه اینجوری شدن؟ همه هم از این وضعیت ناراحتن ولی .... ولی....

(m)

http://kuchemorghan.blogfa.com/ ادرس یکی از عزیزترین خوانندگان وبم که اولین پست وبشون منو یاد این متن انداخت...[پلک]