دوم محرم روز ورود امام حسین علیه السلام به کربلا

اولین سخنرانى امام در کربلا

محرم، کربلا

پـس از آنکه حسین علیه السلام و یارانش در کربلا مستقر شدند اولین سخنرانى خود را به این ترتیب ایراد کرد:

‏«پس از حمد و ثناى پروردگار فرمود: بطوریکه مى بینید کار ما به اینجا رسیده و دنیا تـغـییر یافـتـه بدیهایش به ما ‏روى آورده و نیکى هایش به ما پشت کرده و از حیات و زندگـى مـا باقـى نمانده است مگر جرعه کمى همانند ‏رطوبتى که در ته کاسه بعد از تـخـلیه مـى مـاند و زندگـى پـستـى مـانند چـراگـاه خـشک آیا نمـى بینید که به ‏حق عـمـل نمـى شود و از باطل جلوگیرى بعمل نمى آید، در چنین حالتى مؤمن حقا باید مشتاق لقاى پروردگار ‏باشد (یعنى مرگ را آرزو مى کند.)

پـس بدرستى که من مرگ را جز سعادت و رستگارى نمى دانم و زندگى با ستمکاران را جز محنت و رنج و ‏ملالت و ذلت نمى یابم . »3

نکتـه : هدف امام حسین علیه السلام از این سخنرانى این بود که یاران را به مسئولیتى که بر عهده دارند توجه ‏دهد تا در انجام آن بکوشند.

 

پاسخ دلنشین یاران حسین

یاران حسین حقـا هدف امـام را درک کردند و هر یک پـاسخ مـثـبت دادند قـبل از همـه زهیر بن قـین برخـاست و ‏گـفـت : خـدا تـرا هدایت کند اى فـرزند رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم سخنانت را شنیدیم ، اگر دنیا ‏براى ما الى الابد باقى بود و ما در آن زندگى جاودانه و همیشگى داشتیم جنگ و کشته شدن در رکاب تو را بر ‏زندگى همیشگى در این جهان ترجیح مى دادیم .

سپـس نافـع بن هلال بجلى برخـاست و عـرض کرد: یابن رسول الله (شمـا از رو گـرداندن مـردم ناراحت نباشید) ‏که جدتـان رسول خدا نتوانست محبتش را در دل همه مردم جاى دهد که گروهى منافق به او وعده نصرت مى ‏دادند ولى در باطن با او مکر و حیله کردند، در برخورد با پیامبر بسیار گرم و جذاب بودند ولى در خفاء سخت ترین ‏دشمنى را انجام مى دادند تا آنکه خدا او را به جوار رحمت خویش خواند، و نیز پدر شما در یک چنین موقعیتى ‏قرار داشت یک گروه و جمعیت تصمیم بر یاریش گـرفـتند و در کنار او با دشمنانش جنگیدند و سه گروه دیگر با او ‏جنگیدند تا اجلش ‍فرا رسید و امروز شما هم در چنین موقعیتى قرار دارید، هر که عهدشکنى کند و بیعت خود را ‏نقض نماید جز به خودش لطمه نمى زند و خداوند از بندگانش بى نیاز است ما در اطاعـت شمائیم ما را به هر ‏سو مى خواهى اعزام فرما به شرق یا به غرب ، بخدا قسم از مـقـدرات الهى ناراضى نیستیم و از لقاء پروردگار ‏هم خوشحالیم نیت و عقیده ما آن است که دوست بداریم هر که را که شما دوست دارید و دشمن بداریم هر ‏که را که شما دشمن دارید.

بیشتـر یاران حسین عـلیه السلام همانند نافع سخن گفتند و امام علیه السلام از آنان تقدیر و تشکر کرد.4‏

 

منبع: آنچه در کربلا گذشت، آیت الله محمد على عالمى

بر گرفته از سایت تبیان

پی نوشت ها:‏

‏1- الحسین فـى طریقه ص 143 کامل ج 3 / ص 379 - اعیان الشیعه ج 1 / ص 598.

‏2- حیاة الحسین ج 3/ص 97 - بلاغة الحسین ص 35.

‏3- بلاغة الحسین ص 34 - اعیان الشیعه ج 1/ص 598 - ابصارالعین ص 7 - حیاة الحسین ج 3/ص 98.

‏4- حیاة الحسین ج 3/ص 98 - اعیان الشیعه ج 3/ص 598 - بلاغة الحسین ص 34 - ابصارالعین ص 7 و عقدالفرید ‏ج 4/ص 380.

/ 6 نظر / 5 بازدید
صبرا

عاقبت می کشیم ... حسیـــــــــن /ع/ سلام جناب طلوع .. ممنون استفاده کردیم از مطالب خوب شما .

زهرا

محرم آمده با روضه‌هایش حسین اشک دو عالم را درآورد سلام خداوند ما و شما را حسینی بدارد و حسینی بمیراند. ممنون

فاطمه...

دیروز همه مان به گوش جان شنیدیم که نایب اماممان(اروحنا فداه) فرمود: این قیام ها به پرچمداری ایران به تمام ملت های دنیا سرایت خواهد کرد و خدا وند این پیروزی را برای استقرار حقایق نورانی اسلام در عالم مقرر فرموده است.... این یعنی رفع غربت از چهره اسلام و شیعیان در آینده نزدیک... اما... این روز ها زینب(س) به ما شیعیان میگوید: خوشبحالتان... شما دیگر غربت امامتان را نخواهید دید... اما من... غربت 4 امامم را پیش چشمانم دیدم... آنگاه که مادرم را بین در و دیوار... و امامم را روی خاک های بی مرام کوچه ها کشان کشان بسوی مسجد دیدم... آنگاه که امامم از غربتش کسی جز مرا نداشت... و هنگامی که به کنار بسترش شتافتم چه خون ها یی که روزی خون جگرش شده بود بیرون میآورد... آن هنگام که امامم در اوج غربتش به من فرمود: روزی که مرا بی یاور خواهی یافت؛ دشمنت جلوی چشمانت بر سینه من نشسته و سر مرا جدا میکند و تو باید صبر کنی... و آن هنگام که برای حفاظت از امامم خود را روی بدنش انداخته تا او را اسیبی نرسد... و حتی غربت او را من درحال کتک خوردن ناموسش پیش چشمانش حس نمودم... امــــــــــــــــان از دل زینب....

زهرا

سلام با شعری جدید به روزم. خوشحال میشم نظرتون رو بدونم در مورد وال استریت و ... حتما اگه ایرادی از لحاظ شعری یا محتوایی به ذهنتون رسید بگید. ممنون می شم.

زهرا

سلام خیلی لطف کردین که وقت گذاشتین و اون شعر نسبتا طولانی رو خوندم. من البته تو کامنتام نظرتون رو پاسخ دادم اما لازم دونستم حضورا خدمت برسم و ازتون تشکر کنم بازم ممنون

زهرا

خوندین درست بود امان از این حواس ببخشید