هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

هشتم ربیع الاول سالروز شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام است .


  حضرت امام حسن عسکری (ع) به شیعیان خود فرمود :

شما را سفارش می کنم به تقوى و پرهیزگارى از خدا و ورع در دین و کوشش براى خدا و راستگوئى و اداى امانت به هرکس که تو را امین قرار داد چه بد باشد و چه خوب.

و طول سجده و حسن جوار، این دستورات را پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله آورده.

نماز بخوانید در محله آنها و در تشییع جنازه آنها حاضر شوید و از بیمارانشان عیادت کنید و حقوق آنها را بپردازید زیرا یکى از شما وقتى با ورع و راستگو و امین و خوش اخلاق باشد با مردم ، می گویند این شیعه است موجب شادى و سرور من می ‏شود.

از خدا بپرهیزید و موجب آرایش ما باشید و موجب ننگ و عار ما نباشید مردم را به ما متمایل کنید و از ما هر ناپسندى را جلوگیرى کنید ، زیرا هر خوبى که‏ درباره ما گفته شود ما شایسته آن هستیم و هر بدى بما نسبت دهند ما چنین نیستیم ما را در کتاب خدا حقى مقرر است و خویشاوندى با پیامبر اکرم و پاکى از جانب خدا که هر که ادعاى چنین پاکى را بنماید دروغگو است.

زیاد ذکر خدا را کنید و به یاد مرگ باشید و قرآن تلاوت کنید و صلوات بر پیامبر فرستید زیرا صلوات بر پیامبر ده حسنه است. آنچه شما را توصیه کردم به آن حفظ کنید شما را به خدا می ‏سپارم و به شما سلام می رسانم. 

« مواعظ امامان علیهم السلام-ترجمه جلد هفدهم بحار، جلد 1 صفحه 318»

قطب راوندی می گوید : حسن بن علی عسکری (علیه السلام) اخلاقش مانند اخلاق رسول خدا (ص) بود و آن حضرت مردی گندم گون ، خوش اندام ، زیبا روی و جوان بود ، جلال و هیبت و اندامی نیکو داشت ،

خاص و عام با نظر عظمت به او می نگریستند و او را برای فضلش تعظیم و برای عفاف و صیانت و زهد و عبادت و صلاح و اصلاحش مقدم می داشتند ،

او مردی بزرگوار و نجیب و فاضل بود ، بارهای گران به دوش می گرفت و به فقرا می رسانید ، در برابر روزگار اظهار ناتوانی نمی کرد و اخلاق او مانند اخلاق پدرانش خارق العاده بود.  

«ترجمه انوارالبهیه صفحه 334 { از تالیفات حاج شیخ عباس قمی (ره) }»

روایت شده که ابوهاشم گفت خدمت حضرت عسکری (ع) رفتم و می خواستم از آن حضرت نقره بگیرم و انگشتری بسازم و برای تبرک در دست کنم ، ولی نشستم و فراموش کردم ، چون با حضرت وداع نموده و برخاستم ، انگشتری عنایت کرد و فرمود:

نقره می خواستی ما انگشتر به تو دادیم ، نگین آن با خرج ساختنش را استفاده کردی ، خدا برای تو گوارا سازد ای ابوهاشم ،

من از این موضوع تعجب کردم و گفتم ای آقای من توئی ولی خدا و پیشوای من ، آنچنان پیشوائی که به فضل و اطاعت وی به دین خداوند متمسکم ، حضرت فرمود خدا تو را بیامرزد ای ابوهاشم.  

«ترجمه انوارالبهیه صفحه 334 { از تالیفات حاج شیخ عباس قمی (ره) } »

روایت شده که حضرت عسکری (ع) در زمان کودکی در چاه آب افتاد و امام علی النقی (ع) مشغول نماز بود ، زنها صیحه می زدند و فریاد می کشیدند ، چون نماز امام (ع) تمام شد فرمود باکی نیست ، در آن حال دیدند آب تا لب چاه بالا آمده و ابی محمد روی آب است و با آب بازی میکند. 

«ترجمه انوارالبهیه صفحه 342 »

 

/ 9 نظر / 29 بازدید
فیاسیوف خذینی

در برابر روزگار اظهار ناتوانی نمی کرد !!!

گاه گویه ها

سلام شهادت امام حسن عسکری تسلیت باد و آغاز ولایت امام زمان (عج) مبارک... التماس دعا

ماندانا حجاریان

بینهایت زیبا و عالی دستتون درد نگنه خدا قوت .لذت بردم از این همه زحمت خداوند اجرتون بده .انشالاه .

حسنا

اللهم ارزقنا سامرا ... راستی برای اینکه یه نفری بخواد اصل ولایت فقیه رو برای خودش با استدلال حل کنه چه کتابی باید بخونه .. بجز کتاب امام و منتظری !

جهان نیوز

با سلام مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی جهان در بخش وبلاگ ها منتشر شد. با تشکر

باچاره

عید الزهرا برشما مبارک... مراقب شادی حضرت صاحب الزمان در این عید باشیم!!! در حریم رئوف دعاگویم... برای آرزویمان دعاکنید!

فواد

أین صدرالخلایق ذوالبر والتقوی أین المضطرالذی یجاب إذا دعی... "بيا که با آمدنت تنهاييهاي عاشقانت را پايان دهي و آنها را در اين وادي تنها نگذاري،" سلام همسنگر...آغاز امامت آقامون مبارک...او می آید...یا حق...

قرآن نت

بسم الله سلام؛ آن مرد آمد. بهترین عنوان برای مردی در دوران نامردی. امام خمینی(ره) پوستر در : http://quran-net.mihanblog.com/post/207

(m)

سلام ایام رو تبریک میگم و تسلیت بابت شهادت گذشته...[گل]