گفتگوی دوستانه

هر چه گفتیم غیر صحبت دوست ...... در همه عمـــر از آن پشـیمانیـــــــــم

{ اندرزهای رسول خدا حضرت محمد (ص) }

 

 

 وصیت ها و سفارشهای رسول خدا (ص) به ابوذر غِفاری (رض)

ابوذرغِفاری گوید : از رسول خدا (ص) درباره اینکه کدام یک از مومنان برتر از دیگرانند سئوال کردم ، حضرت فرمود : آن کس که مسلمانان از دست و زبانش در امان باشند ، از حضرت سئوال کردم : کدام هجرت برتر است ؟ حضرت فرمود : آنکه از بدی هجرت کند.

عرض کردم : اى رسول خدا مرا سفارش کن ، حضرت فرمود : سفارش می کنم تو را به پرهیزکارى خدا که سر آمد تمام کارهاست، عرض کردم : بیشتر بفرمایید  فرمود : بر تو باد خواندن قرآن و خدا را فراوان یاد کردن زیرا که خدا تو را در آسمان یاد کند ، یاد خدا نور است براى تو در زمین.
عرض کردم : بیشتر بفرمایید ، فرمود : بپرهیز از خنده‏ ى بسیار زیرا که دل را می ‏میراند و آبرویت را می برد. عرض کردم بیشتر بفرمایید ، فرمود : به زیر دستت نگاه کن ، به بالا دست خود نگاه مکن زیرا سزاوار نیست که نعمت خدا را بر خود اندک شمارى ، پیوند خویشاوندى کن اگر چه از تو بِبُرند.عرض کردم زیادتر بفرمائید، فرمود : حق را بگو اگرچه تلخ باشد. عرض کردم : بیش از این بفرمایید : فرمود در راه خدا از سرزنش و نکوهش‏ کننده مترس. حضرت فرمود : بس است انسان را از نظر عیب که در او سه خصلت باشد : عیبهاى مردم را بشناسد و از عیب خود بی ‏خبر باشد ، براى مردم بد می داند عیبى را که در خودش باشد ، همنشین خویش را بی ‏جهت آزار دهد.

حضرت رسول (ص) به ابوذر غِفاری  فرمود : بسیار بگو { لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم } زیرا که این ذکر گنجینه های بهشت است.  

ای اباذر پنج چیز را پیش از پنج چیز غنیمت شمار : 1- جوانیت را قبل از پیری 2- تندرستی و سلامت را پیش از بیماری 3- دارائی را پیش از ناداری 4-آسودگیت را پیش از سرگرمی 5- زندگیت را پیش از مردن.

ای اباذر به کوچکی گناه نگاه مکن ، ولکن نگاه کن ببین نافرمانی چه کسی را می کنی.

ای اباذر زبانت را نگه دار ، آن چنان که پولت را نگه می داری.

ای اباذر مومنی نیست که به نماز به ایستد مگر اینکه خوبیها بر او فرو ریزد ما بین او و عرش و فرشته ای بر او گمارد که صدا کند ای فرزند آدم اگر بدانی برای تو در نماز چه فایده ای است و بدانی با که نیایش می کنی از نماز روی بر نگردانی.

ای اباذر ناتوان کسی است که پیروی هوای نفس کند.

ابوذر گوید از رسول خدا (ص) سئوال کردم : کدام یک از مومنان زیرک ترند ؟ حضرت فرمود : آنکه بیشتر به یاد مرگ باشد و بهتر آمادگی مرگ را دارد.

ای اباذر هرگاه تشییع جنازه کنی باید اندیشه کنی و با خشوع و زاری باشی ، بدان تو هم روزی به آن مِیت مُلحق می شوی.

ای اباذر جوانی نیست که واگذارد دنیا و بازی آنرا و جوانیش را در فرمان خدا به پیری برساند ، مگر اینکه خداوند پاداش هفتاد و دو راستگو را به او عنایت فرماید.

ای اباذر هرکس اختیار شهوت و زبانش را داشته باشد وارد بهشت میشود.

------------------------------------------

 ترجمه جلد 17 بحارالانوار { جلد 1 } صفحه 79 الی 102 

نوشته شده در ۱۳٩٠/۱۱/۳ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ توسط محمدرضا طلوع نظرات ()


Design By : Pichak